sobota, 20 września 2014

Fretka

Fretka
Przed zakupem fretki trzeba się liczyć z jej szkodami oraz wiedzieć, czego potrzebuje do życia.
Czym karmić fretkę?
Fretka to nie gryzoń. Z zachowania i drapieżności bardziej przypomina innego pupila-kota. Nie można jej kupować karmy dla gryzoni! Dieta jest także podobna. Jest drapieżnikiem lubiącym drób (mięso z kury), króliki czy indyki. Nie można podawać jej wieprzu (wieprzowiny). Raz na jakiś czas możemy dać jej również gotowany makaron, karmę z zoologicznego sklepu  dla fretek. Fretka powinna mieć dostęp do wody.

Fretka dla dzieci?
Nie polecam kupować fretki dla małego np. pięcioletniego czy ośmioletniego dziecka i niżej lub do dziesięciu lat. Fretka to drapieżnik, który może dotkliwie pogryźć. Dziecko lub osoba, która nie wie jak się obchodzić z tym zwierzęciem może zostać dotkliwie pogryziona.  

Teren zamieszkania
Fretka jest zwierzęciem terytorialnym. Pupile takie jak pies, kot, chomik może traktować jak wrogów, ale to nie znaczy że nie można jej kupić gdy mamy takie zwierzęta. Dom powinien być wyposażony w poidełko, miseczkę z karmą, legowisko do spania i toaletkę. Za ściółkę najlepiej wziąć koci żwirek. 

Samica czy samiec?
Ja bardziej polecam samca. Otóż to:
Samiec nie wyrządza tak wielu szkód jak samica, nie trzeba u niego pilnować rui, samice częściej od niego robią sobie z kącików toalety, samiec nie chowa się tak intensywnie i jest większy. Minusem jest to, że samiec bardzo intensywnie pachnie podczas dojrzewania. Kastracja jest tańsza niż u samicy.

Samice:
Samice często robią sobie toalety w kątach w domu, są małe i doskonale się wciskają za meble, sterylizacja jest droższa niż u samca.

Trzeba też wziąć pod uwagę to, że fretki gryzą oraz niszczą meble i kanapy. Czasami trudno je tego oduczyć... Fretka powinna siedzieć w klatce dziennie tylko sześć godzin a kolejne godziny dnia biegać luzem po domu lub mieszkaniu.


To zwierzę w razie choroby wymaga konsultacji z weterynarzem. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz